Rozwiązywanie problemów

 

Dobór komina do mieszkania jest bardzo ważna.


    Za duży piec może spowodować osadzanie się korozytu oraz problemy z dymem, a za mały piec będzie stale przegrzewany – w rezultacie płyty mogą się wykrzywiać i pękać.

    Ciągłe palenie w za dużym piecu, przy oszczędnym ustawieniu dopływu powietrza, spowoduje powstanie dymu, smoły, sadzy oraz popiołu. 

    Ogrzewanie zbyt małym piecem, w celu w celu uzyskania większej ilości ciepła niż określona przez producenta, prowadzi do ciągłego przegrzewania, czego konsekwencją może być wyginanie się i pękanie , które za zwyczaj producenci nie obejmują gwarancją. 

 

Przyczynami utrudnionego rozpalania mogą być:


- za mała ilość powietrza wpływająca do komory spalania: należy otworzyć dopływ powietrza,  wymagany jest dopływ powietrza z zewnątrz. Należy upewnić się, że szyber jest w pozycji otwartej. Można uchylić drzwiczki popielnika.


- zła podpałka: powinno używać się małych szczap drewna, im bardziej suche i  rozdrobnione tym lepiej.


- słaby ciąg/zimny komin: komin należy ogrzać poprzez owinięcie polana gazetą na kształt pochodni, podpalić i przytrzymać w górnej części komory spalania do pojawienia się ciągu w kominie, lub umieścić zgniecioną gazetę na górnej płycie dopalającej i podpalić.